10 lat Enzo w pigułce


W mroźny piątkowy poranek, 21 lutego 2003 roku dziewięciu niepalących kawalerów stawiło się przed notariuszem i zawiązało spółkę o nazwie ENZO. Tak zaczyna się historia naszej firmy. W ubiegły czwartek minęło 10 lat od tego dnia – czas więc na krótką historię Enzo w pigułce okraszoną widokami naszej strony internetowej z każdego roku.  

Rok 2003

Od tego wszystko się zaczęło i prawie skończyło ;) Dziewięciu studentów/absolwentów ekonomii siada przy piwie i decyduje – zakładamy firmę. Dwa miesiące później otwieramy kafejkę internetową i już w kolejnym miesiącu tracimy płynność finansową :) Jednak dzięki odrobinie szczęścia i małej pomocy znajomych Enzo działa dalej.

Nasza siedziba w prawie stuletniej kamienicy na Krakowskim Przedmieściu 57 znana była również pod nazwą „lubelski biegun zimna” – średnia temperatura w lecie wynosiła 15 stopni.

Rok 2004

Enzo rośnie i uczy się na błędach :) Dołącza do nas Łukasz i budujemy zespół do produkcji serwisów. Sponsorujemy też większość imprez studenckich w Lublinie. 1 maja Polska wstępuje do Unii Europejskiej, a nasi stali bywalcy świętują to nocnym turniejem StarCrafta. W lecie w końcu przychodzi czas na malowanie kafejki. Uczymy się też, jak ważne jest robienie backupów po tym, gdy ktoś wieczorem niepostrzeżenie wynosi z naszego sekretariatu komputer Agnieszki :)

 

Rok 2005

Spore zmiany! Pakujemy się, zabieramy nasz banner pod pachę i przeprowadzamy się na Kunickiego, zwane przez niektórych „lubelską Pragą”. Po kilku wstępnych prezentach powitalnych, takich jak jabłka czy kamienie rzucane w nasze samochody, autochtoni przyjmują nas jak swoich :) Organizujemy pierwszy wyjazd integracyjny (do Janowa Lubelskiego) i uruchamiamy pierwszą kampanię w Google Adwords.

Rok 2006

Enzo rozpoczyna międzynarodową karierę :) Krzysiek wyjeżdża do Irlandii w poszukiwaniu klientów. Jest to bardzo dobry pretekst do zrobienia własnej prezentacji na CD po angielsku i teczek firmowych. Organizujemy drugi wyjazd integracyjny (do Krasnobrodu) i enzowe wyjście na kręgle.

Rok 2007

Jedziemy na wyjazd integracyjny ponownie do Janowa Lubelskiego. Do zespołu Enzo dołączają Dorota, Marcin, Dawid, Gosia.

Rok 2008

Bijemy kolejne rekordy :) Do zespołu dołącza Magda i Gosia (której po prostu nie wypuszczamy z firmy po praktykach studenckich). Organizujemy pierwszą edycję Akademnii eMarketingu. Wchodzimy w erę projektowania interakcji użytkownika i żegnamy się z flashem. Rekordy w tym roku: ilość spotkań z klientami jednego dnia (siedem), długość projektu (jeden rok), ilość wersji strony głównej (17), ilość wypitej kawy (nie jesteśmy w stanie zliczyć) :)

Rok 2009

Czas na zmiany. Czytamy książkę Jasona Frieda „Rework” i nie da się już tego odwidzieć :) Zmieniamy więc nasze podejście do biznesu i projektów. Dołącza do nas Agata i wprowadzamy badania jakościowe. Kupujemy też pierwszy enzowy samochód.

Rok 2010

Przesiadka na html5 i na hostowane czcionki (otwiera się dla nas cały wszechświat typografii) :) Powoli odchodzimy od zdjęć ze stocka i zaczynamy współpracę z Marcinem Kańtochem. Poszukujemy własnej tożsamości na warsztatach z Synergią. Tomek przebiega Maraton Warszawski w 5h i 9 minut.

Rok 2011

Mamy kota! Kot zaczyna kręcić się na naszej stronie dzięki ilustracjom Basi, która wraz z Piotrem dołącza do naszego zespołu. Zmieniamy naszą stronę, tworzymy mobilną wersję i przemalowujemy biuro. Rozstajemy się z Internet Explorer 6.

Rok 2012

Zaczynamy karierę filmową – nagrywamy pierwszy enzowy film! :) Dołącza do nas Beata i określamy naszą misję w jednym, magicznym zdaniu. Dzięki Krzyśkowi otwieramy na stałe oddział w Warszawie, zaczynamy się też bawić responsywnym designem. Z dziewięciu początkowych wspólników zostają już tylko dwaj – Tomek i Krzysiek. Na 9 urodziny odśpiewujemy Bohemian Rhapsody w wersji Muppet Show :)

Rok 2013

Mamy 10 lat! Do zespołu dołącza Ewa. Organizujemy pierwszą konferencję Biznes bez ściemy. Robimy szybki, 60 minutowy projekt – przemeblowanie naszej strony, do którego przygotowywaliśmy się przez pół roku :) Przygarniamy do naszego biura Pozytywnie.pl i Tobea i pracujemy nad koncepcją gry online.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *